Mimo zimowej aury, wielu miłośników jednośladów nadal ma ochotę na przejażdżkę po białym puchu. Jazda na rowerze zimą może przynieść tyle samo satysfakcji i radości, co w cieplejszych warunkach, ale warto ją nieco lepiej zorganizować. Jak więc przygotować się do jazdy na dwóch kółkach, kiedy za oknem szczypie mróz?
Ze względu na mało sprzyjające warunki atmosferyczne, jazda na rowerze zimą różni się nieco od przejażdżek w innych porach roku. Chcąc uniknąć problemów, powinniśmy unikać szybkiej jazdy, szczególnie na zakrętach, gdyż często pod warstwą puchu czyha śliski lód. Dodatkowo, podczas wycieczek, dobrze jest utrzymywać równe tempo i poprawny balans ciałem. Aby ułatwić sobie ostatni element, można lekko podwyższyć kierownicę i jeździć w pozycji zbliżonej do wyprostowanej. Ważna jest także kwestia hamowania – nie zwalniajmy gwałtownie i najlepiej unikajmy hamowania przednim hamulcem. Jeśli pokonujemy trasę w miejskich warunkach, to warto pamiętać o ostrożnym przejeżdżaniu przez oblodzone drogowe koleiny, tory tramwajowe i krawężniki. Nawet znajoma droga może spłatać nam figla w najmniej oczekiwanym momencie.
Pewne powiedzenie głosi: „nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie”. Podążając za tym mottem, ubierzmy się odpowiednio tak, aby jazda sprawiała nam prawdziwą przyjemność.
Zima jest bardzo wymagającą porą roku dla naszego jednośladu. Sól drogowa przyspiesza korozję poszczególnych podzespołów, a ujemne temperatury wpływają na przyczepność opon, pracę przerzutek i hamulców. Nasz rower potrzebuje więc pomocy. Łańcuch rowerowy powinniśmy smarować specjalnymi, zimowymi smarami. Aby oczyścić pojazd z soli, należy po każdej przejażdżce opłukać go ciepłą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Warto pamiętać też o tym, że mróz skraca działanie baterii, dlatego światełka powinny być zdejmowane z roweru, jeśli przechowujemy go np. w garażu lub piwnicy.
Przed wyjściem z domu należy sprawdzić, czy nasz jednoślad posiada odpowiednie wyposażenie. Rower na zimę musi mieć przede wszystkim opony z bieżnikiem, sprawne hamulce, dzwonek i błotniki. Bardzo ważnym elementem jest także silne oświetlenie (zawsze sprawdźmy poziom naładowania akumulatorów) oraz odblaski zamontowane z przodu i z tyłu roweru. Pamiętajmy, że o każdej porze roku bezpieczeństwo to podstawa, a zimą często jest szaro i szybciej robi się ciemno. Im lepiej jesteśmy widoczni na drodze, tym spokojniej dotrzemy do celu!
Jeśli dopiero stoisz przed wyborem odpowiedniego roweru, przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie: http://www.bikepro.pl/zakup-roweru/